Feedback for Johdanto luonnon monimuotoisuuteen
Kiitos
Lue lisää
Muovipussit olivat maksullisia jo 80-luvulla. Vähemmän tunnettu fakta on/oli se, että muovipussien kate oli silloin hyvin korkea. Kauppiaat olivat muovipussien menekkiin vaan tyytyväisiä. Tosin silloin muovipussit eivät olleet välttämättä kertakäyttötavaraa, vaan ne palvelivat niin kauan kuin kestivät ja lopussa niitä käytettiin roskapussina.
Miten lie nykyään? Kaupan muovipussien laatu ja kestävyys on heikko, joten niistä ei oikein ole pidempään käyttöön.
Monet kestokassit ovat myös puuvillasta tehtyjä joten eipä sekään ole lopulta niin vihreä vaihtoehto. Ikea-kasseista se taisi alkaa ja niiden vanavedessä tulleet muiden brändien kestokassit palvelevat aika kauan.
Maalämpö: Maalämpö hyödyntää maaperään varastoitua aurinkoenergiaa vain silloin kun lämmönkeruuputkisto on asennettu pintamaahan. Lämpökaivot jotka voivat olla nykyään jopa 300 m syviä (yleisimmin 150 – 200 m) eivät käytä maaperään varastoitunutta aurinkoenergiaa vaan maapallon jäähtyvän ytimestä johtuvaa lämpöenergiaa, jonka lisäksi lämpöä syntyy kallioperässä olevan uraanin hajoamisen seurauksena.
Location: Johdanto kestävään kehitykseen » Moduuli 3: Ammattilaisen vastuulliset toimintatavat » Materiaali, energia ja vesi
Kiitos
Lue lisää
Oulussa meillä toimii hyvin verkostossamme ympäristökeskus. Neuvot tiedot. Ympäristökasvatuspäivät toteutus ja ohjaus. Kekeltä saamme tarvittaessa ohjausta Hieta ja työpajat.
Lue lisää
Ekologinen kestävyys - ei asetu laatikkoonsa. Olen raahannut sen monta kertaa, mutta pomppaa aina pois. Ekologinen kestävyys tarkoittaa itä,
Lue lisää